Tudásbázis » Tanulmányi célú tartózkodási engedély

Tartalom

Mi a tanulmányi célú tartózkodási engedély?

A tanulmányok folytatása miatt hosszú távú (90 napnál hosszabb) tartózkodás céljából Magyarországra érkező nem EGT állampolgároknak rendelkezniük kell tartózkodási engedéllyel. A számukra megfelelő engedély típus a tanulmányi célú tartózkodási engedély.

A tanulmányok folytatása önmagában nem engedélyköteles tevékenység, más engedély típussal is lehetséges.

Kik kérelmezhetik a tanulmányi célú tartózkodási engedélyt?

Azon nem EGT állampolgárok kérelmezhetik a tanulmányi célú tartózkodási engedélyt, akik aktív, nappali (teljes idős) oktatásban vesznek részt Magyarországon

  • általános, közép- vagy felsőoktatásban,
  • államilag elismert, vagy engedéllyel működő külföldi felsőoktatási intézményben,
  • felsőoktatási intézmény által szervezett, a tanulmányi előkészítő képzésben.

Mire jogosít a tanulmányi célú engedély?

Az engedély érvényességi ideje alatti magyarországi tartózkodásra, valamint tanulmányok folytatására jogosít.

Munkavállalásra is van lehetőség aktív hallgatói jogviszonyon alapuló érvényes tanulmányi célú tartózkodási engedély birtokában, de csak korlátozottan.

A tanulmányi célú engedély birtokosa jogosult belföldön más engedély típusra váltani.

Mennyi ideig érvényes a tanulmányi célú engedély?

A tanulmányi célú tartózkodási engedélyt a hivatal legalább egy évre, legfeljebb pedig 3 évre állítja ki, figyelembe véve a kérelemhez csatolt hallgatói jogviszony igazolás érvényességét.

Az engedély érvényességét a fentieken túl befolyásolja a kérelmező útlevelének érvényessége is. A tanulmányi célú engedély legfeljebb az útlevél lejáratának napjáig lehet érvényes.

Az engedély kérelem elbírálása során a hivatal jogosult az engedélyt a kérelmezett időnél rövidebb időre korlátozni, ha valamilyen körülmény alapján ezt indokoltnak látja (egészségbiztosítás, lakhatás, megtakarítás).

Családtagok helyzete

A tanulmányi célú tartozó engedélyek birtokosaihoz nem csatlakozhatnak családtagok Magyarországon.

Kivétel ez alól, ha a tanulmányi célú tartózkodási engedély birtokosának Magyarországon születik gyermeke, részükre családegyesítési célú tartózkodási engedélyt állít ki a hivatal a szülő (eltartó) tanulmányi célú engedélye alapján.

Ha a családtagnak van önálló tartózkodási jogalapja (pl. munkavállalás, tanulmányok folytatása) akkor kérelmezheti a megfelelő tartózkodási engedélyt.

A kérelmezés folyamata

Amennyiben a kérelmező nem tartózkodik Magyarországon, az első kérelem benyújtása személyesen, a származási országa, vagy a tartózkodási helye szerinti országban található magyar konzulátuson történik.

Amennyiben a kérelmező vízummentesen, turistaként beutazott, az első kérelmét online, a bevándorlási hivatal EnterHungary nevű honlapján keresztül igényelheti.

Ha a kérelmező már Magyarországon tartózkodik és meghosszabbítja az engedélyét, a hosszabbítási kérelmét online kell benyújtania. A hosszabbítási kérelmet legkésőbb az érvényességi idő lejárata előtt 30 nappal kell benyújtani.

A tanulmányi célú tartózkodási engedély iránti kérelem elbírálási ideje 15 nap.

Munkavállalás a tanulmányi célú tartózkodási engedély birtokában

Aktív hallgatói jogviszony alapján kiadott tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel van lehetőség munkavállalásra, de csak bizonyos korlátokkal:

  • Szorgalmi időszakban hetente legfeljebb 30 órában
  • Teljes munkaidőben csak szorgalmi időszakon kívül éves szinten legfeljebb 90 napon lehet munkát végezni
  • – 18 év alatt szülői hozzájárulás is szükséges a munkavállaláshoz.

A fenti feltételek teljesülése esetén a munkavállalás külön engedély nélkül lehetséges, bármilyen jogviszonyban (pl. munkaszerződés, kölcsönzés, diákszövetkezeten keresztül történő foglalkoztatás).

Lehetőségek a tanulmányok befejezését követően

A tanulmányok sikeres befejezése után lehetőség van munkavállaláshoz kapcsolódó, vagy – amennyiben a kérelmező még nem rendelkezik konkrét állásajánlattal, vagy vállalkozást szeretne indítani – álláskeresési vagy vállalkozásindítási célú tartózkodási engedélyt kérelmezni Magyarországon.

Az alábbi engedélytípusok igényelhetőek a tanulmányok befejezése után munkavállalás vagy jövedelemszerzés céljából:

A kérelmezőnek meg kell felelnie a választott engedély típushoz kapcsolódó jogszabályi követelményeknek minden tekintetben, a Magyarországon folytatott tanulmányok nem mentesítenek ezek alól.

Magyarországi tanulmányokhoz kapcsolódó speciális engedélytípusok

  • Képzés céljából kiállított tartózkodási engedély: azok számára, akik a Kormány vagy valamely minisztérium által biztosított ösztöndíjas magyarországi képzésen vesznek részt
  • Hallgatói mobilitási tartózkodási engedély: az Európai Unió másik tagállamában érvényes tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel rendelkező hallgatók számára, akik tanulmányaik egy részét magyarországi felsőoktatási intézményben folytatják.

Huzamos tartózkodás lehetősége

A tanulmányi célú tartózkodási engedély birtokosa Magyarországon huzamos tartózkodási jogosultságot csak EU tartózkodási kártya iránti kérelmezési eljárással szerezhet a kapcsolódó feltételek teljesítése esetén. Azonban a tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel Magyarországon töltött évek egy későbbi, nemzeti vagy EU tartózkodási kártya kérelem esetén beleszámítanak a Magyarországon töltött időbe.

Amennyiben segítségre van szüksége a tartózkodási engedély igénylésében, keresse irodánkat a honlapon található elérhetőségeken.

A kérelmezési folyamatról hivatalos tájékoztatás, illetve a szükséges formanyomtatványok megtalálhatóak az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság honlapján.

Az engedély kérelmek eljárási díjairól a tájékoztató itt található.

Legfrissebb cikkeink