Harmadik országbeli állampolgárok munkavállalása Magyarországon
A hosszú távú (90 napnál hosszabb) munkavállalás céljából Magyarországra érkező nem Uniós állampolgároknak munkavállalási célú tartózkodási engedélyre van szüksége. Ez a dokumentum tartózkodási és munkavégzési jogot biztosít birtokosának.
Az engedély nem általános munkavégzési engedély, egy konkrét cégre, illetve megjelölt munkakörre, valamint munkavégzési helyre adja meg a hivatal. Munkavégzés céljából tehát csak konkrét állásajánlat alapján tud a külföldi engedélyt igényelni.
Az engedély maximális érvényességi ideje 2 év, amely folyamatosan meghosszabbítható.
A betöltendő munkakörtől függően szükség lehet a megfelelő iskolai bizonyítvány hiteles magyar fordítására. Ezt a fordítást Magyarországon az Országos Fordítóiroda (OFFI) tudja elkészíteni.
A kérelmezéshez szükséges:
- helyesen kitöltött formula
- foglalkoztatási jogviszonyt igazoló okirat (pl. előzetes megállapodás) és a képzettséget igazoló okirat megléte
- magyarországi megélhetés igazolása
- magyarországi szálláshely meglétének igazolása
- érvényes egészségbiztosítás
- eljárási díj megfizetése
A Magyarországon munkát vállaló külföldiek magukkal tudják hozni családtagjaikat is. A családtagok részére családegyesítési célú tartózkodási engedélyt állít ki a hivatal a munkavállaló (eltartó) munkavállalási célú tartózkodási engedélye alapján.
Az első kérelem benyújtása vízumkötelezett ország állampolgára esetében személyesen, a származási országa, vagy a tartózkodási helye szerinti országban található magyar konzulátuson történik.
Amennyiben nem vízumkötelezett ország állampolgára turistaként beutazott, az első kérelmét, illetve, ha már Magyarországon tartózkodik, és meghosszabbítja az engedélyét, a hosszabbítási kérelmét online, a bevándorlási hivatal EnterHungary nevű honlapján keresztül igényli.
Vannak kivételek és különleges esetek, amikor az eljárás a fentiektől némileg eltér. Ügyintézésünk során minden esetben megvizsgáljuk a körülményeket és azonosítjuk a megfelelő kérelmezési eljárást.
A kérelmezési folyamatról hivatalos tájékoztatás, a szükséges formanyomtatványok és az eljárási díjak megtalálhatóak az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság honlapján.