Kiküldetések az EGT-n belül: A1-es igazolás és posting bejelentés röviden

Blogcikkünkben arra szeretnénk felhívni a figyelmét, hogy milyen adminisztratív kötelezettségek merülnek fel abban az esetben, ha cégük munkavállalóját – legyen szó magyarról, más EGT-állampolgárról vagy harmadik országbeli állampolgárról – akár néhány napra is egy másik EGT-tagállamba vagy Svájcba küldik ki konferenciára, üzleti útra vagy munkavégzés céljából.

A kiküldött munkavállalónak rendelkeznie kell A1-es igazolással, valamint produktív munkavégzés esetén a munkáltatónak előzetesen be kell jelentenie a kiküldetést (posting) a fogadó ország hatóságainál.

Az A1-es igazolás hiánya vagy a szükséges posting bejelentés elmulasztása esetén a fogadó ország hatóságai munkaügyi vagy társadalombiztosítási bírságokat szabhatnak ki. Emellett egyre gyakoribb, hogy az európai partnercégek a munkavégzés előfeltételeként kérik az igazolások és bejelentések meglétét a munkakezdéshez.

Cégünk többéves tapasztalattal rendelkezik az EGT-n belüli kiküldetésekhez kapcsolódó adminisztratív kötelezettségek kezelésében, ideértve az A1-es igazolások igénylését, valamint a különböző tagállamokba történő posting bejelentéseket is. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat és teendőket..

Mi az A1-es igazolás és miért fontos?

Az A1-es igazolás tanúsítja, hogy a kiküldött munkavállaló társadalombiztosítási járulékait a kiküldetés ideje alatt is Magyarországon fizeti a kiküldő munkáltató.

Az igazolás minden olyan esetben szükséges, amikor a munkavállaló ideiglenesen másik EGT országba utazik, akár munkavégzés, akár konferencia, vagy szakmai képzés céljából. Az A1 igazolást a munkavállalónak magánál kell tartania a külföldi tartózkodása idején.

Az igazolást a foglalkoztató vállalkozásnak kell igényelni a NEAK-nál. A kérelemben meg kell adni a küldő cég részletes adatait és tevékenységét, a munkavállaló személyes adatait, valamint a kiküldetés pontos időtartamát és célországát. Az ügyintézést ajánlott legalább két héttel a kiküldetés előtt megkezdeni.

Az A1 igazolás érvényességi ideje a kiküldetés időtartamával egyezik meg, de legfeljebb 24 hónapra szól. Bizonyos feltételek teljesülése esetén kérelmezhető a hosszabbítás.

Mikor szükséges a kiküldetés (posting) bejelentése?

Az Európai Unión belüli kiküldetések esetén – EU-irányelv alapján – kötelező a munkavállalók előzetes bejelentése a fogadó ország munkaügyi hatóságainál, ha a munkavállaló produktív munkát végez az alábbi esetekben:

  • cégcsoporton belüli kiküldetés;
  • cégek közötti, határon átnyúló szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódó munkavégzés;
  • munkaerő kölcsönzés.

Bizonyos országok előírásai szerint ide kell sorolni az üzleti célú utazást is, amelyhez nem kapcsolódik produktív munkavégzés (pl. tárgyalások, konferenciák)

A bejelentési kötelezettség egyaránt vonatkozik az 1-2 napos és a több hónapig tartó kiküldetésekre is.

Munkaügyi szempontból a kiküldetés ideje alatt a fogadó ország alapvető munkafeltételeit (pl. minimálbér, munkaidő, szabadság) biztosítani kell.

A posting bejelentések megtételére nincs egységes európai felület, ezt minden tagállam saját rendszerében (pl. Franciaország: SIPSI, Ausztria: ZKO, Belgium: Limosa; Románia: E-mail, stb.), akár jelentősen eltérő adattartalommal kell megtenni.

Cégünk a legtöbb EU tagállam gyakorlatát jól ismeri, és ezekben a rendszerekben rutinszerűen intézzük a bejelentéseket.

Bízunk benne, hogy összefoglalónk elősegíti a külföldi kiküldetésekhez kapcsolódó adminisztratív kötelezettségek – jogszabályi előírásoknak megfelelő – teljesítését. Amennyiben további információra van szüksége az A1-es igazolással, illetve a posting bejelentéssel kapcsolatban, kérjük, forduljon hozzánk bizalommal az elérhetőségeinken.

Kövessen minket Facebook, vagy LinkedIn oldalunkon, hogy azonnal értesüljön az új cikkeinkről.